Skip to Main Content

Banner photo.
Atlas of Lie Groups  |  Contact  |       

Videos of the lectures, and copies of the computer input/output

The videos are being processed, and are running behind the lectures.

Monday, July 10
9-10:15: David Vogan I: Overview: Video Part a, Part b
10:30-11:45: Jeffrey Adams I: The Atlas point of view: Video Part a, Part b
1:30-2:45: Marc van Leeuwen I: Introduction to the Atlas programming language: Video part a, part b, part c: Record of computer input/output
3:15-4:30: Interactive session
7:30-9 PM: Evening help session

Tuesday, July 11
9-10:15: David Vogan II: Langlands classification part 1 (see notes from Vogan I) Video Part a Part b Part c
10:30-11:45: Jeffrey Adams II: More on the Atlas point of view Video Part a Part c
1:30-2:45: Marc van Leeuwen II: Introduction to the Atlas programming language 2; Video Part a Part b Part c Record of computer input/output
3:15-4:30 Interactive Session: Record of computer input/output
7:30-9 PM: Evening help session

Wednesday, July 12
9-10:15: David Vogan III: Langlands classification part 2 (see notes from Vogan I) Video Part a Part b Part c
10:30-11:45: Jeffrey Adams III: Atlas point of view 3 (parameters in atlas) Video Part a Part b Part c
1:30-2:45: Annegret Paul I: Parabolic subgroups, real Parabolic induction Video Part a Part b Part c
3:15-4:30: Interactive Session: Record of computer input/output Video Part a Part b Part c
7:30-9 PM: Evening help session

Thursday, July 13
9-10:15: David Vogan IV: Hermitian form (see notes from Vogan I)
10:30-11:45: Peter Trapa I: Cohomological induction
1:30-2:45: Marc van Leeuwen III: Introduction to the Atlas programming language 3 Record of computer input/output
3:15-4:30: Interactive Session; Record of computer input/output
7:30-9 PM: Evening help session

Friday, July 14
9-10:15 David Vogan V: c-form, computing c and Hermitian forms (see notes from Vogan I)
10:30-11:45 Adams IV: Character formulas and composition series
1:30-2:45: Annegret Paul II: Cohomological induction in Atlas
3-4:30: Interactive Session; Record of computer input/output

Schedule Week 2

The details of the schedule the second week will depend to some extent on the first week and input from attendees.

Monday, July 17
9-10:15: David Vogan VI: Overview
10:30-11:45: Annegret Paul: K-types in Atlas
1:30-2:45: Computer session 1: Functions related to K (branching to K) Record of computer input/output part 1 part 2
3:00-4:30: Computer session 2: Record of computer input/output
7:30-9 PM: Evening help session

Tuesday, July 18
9-10:15: David Vogan: geometry of the twisted setting
10:30-11:45: Jeffrey Adams: twisted KLV polynomials
1:30-2:45: Paul Mezo: Atlas and twisted endoscopy for GL(n,R)
3:15-4:30: Record of computer input/output

7:30-9 PM: Evening help session

Wednesday, July 19
9-10:15: Peter Trapa: Cells and associated varieties
10:30-11:45: Record of computer input/output
1:30-2:45: Jonathan Fernandes: unipotent Arthur packets in Atlas
3:15-4:30: Roger Zierau: annihlators of Harish-Chandra modules
7:30-9 PM: Evening help session

Thursday, July 20
9-10:15: Vogan Duality/Deformation of Representations of SL(2,R)/Jantzen filtration Record of computer input/output
10:30-11:45: Coherent Continuation
1:30-2:45: TBA
3:15-4:30: TBA
6:00 Banquet at Indochine Vietnamese Bistro, 230 S 1300 E

Friday, July 21
9-10:15 TBA
10:30-11:45 TBA
The workshop will end around noon on Friday.